З точки зору Маска наближається нове енергетичне майбутнє. Сьогодні невпинно зростає кількість інвесторів і підприємців, що бажають прийняти участь у проекті “сонячна енергетика”. Через одне-два десятиліття більшість будинків і будівель будуть обладнані дешевими і супер ефективними сонячними батареями на дахах будинків і потужними акумуляторами в підвалах чи гаражах.
Нинішнє літо стало найспекотнішим за всю історію людства. За прогнозами вчених графік температур продовжить змінюватися у бік підвищення. На тлі таких новин вдвічі приємніше дізнатися про те, що Ілон Маск приступив до здійснення свого грандіозного плану перетворення енергетичного бізнесу. Тепер у Ісландії є всі шанси не стати, врешті-решт, нової Ямайкою в результаті глобального потепління.
Один з перших кроків плану Маска передбачає злиття Tesla, його власного бізнесу з виробництва електромобілів, з компанією SolarCity, виробляє сонячні панелі і належить Пітеру і Ліндона Райвам (Peter Rive & Lyndon Rive), його кузенам.
Угода, анонсована в серпні, одразу ж обросла численними чутками і прогнозами недалекоглядних аналітиків з Уолл-Стріт, стогонів, що обидві компанії втрачають гроші, і злиття не допоможе. Такі сумніви з приводу дій Маска, можна порівняти з претензією до братів Райт, приміром, навіщо вони в 1899 році возилися над моделлю власного велосипеда, який дійшов до наших днів практично без змін і став частиною першого у світі літака.
Енергетичне майбутнє та сонячна енергетика
Насправді на карту поставлено набагато більше, ніж просто майбутнє компанії або цін на акції. З точки зору Маска наближається нове енергетичне майбутнє і невпинно зростає кількість інвесторів і підприємців, що бажають прийняти в цьому участь. Через одне-два десятиліття більшість будинків і будівель будуть обладнані дешевими і суперефективними сонячними батареями. Сонячна енергетика стане частиною життя з сонячними панелями на дахах будинків і потужними акумуляторами в підвалах чи гаражах. Батареї будуть накопичувати енергію, вироблену, коли світить сонце, і віддавати її, коли його немає. Кожне з цих будинків буде підключено до двосторонньої лінії електропередач, яка дозволить всім бажаючим продавати надлишки електроенергії або купувати необхідну кількість на який-небудь торгової майданчику зразок eBay.
Більшість автомобілів будуть електричними, і буде потрібно менша їх кількість, оскільки електричні, підключені до системи самоврядного водіння автомобілі, будуть працювати на Über в той момент, коли власники їх не використовують, а це 90% загального часу. Таким чином, транспорт за викликом буде доступний практично всюди. Сонячні панелі і акумулятори будуть заряджати ваш електромобіль, ваш будинок стане автономним джерелом екологічно чистої електроенергії для вас і ваших близьких. Вам більше не знадобиться купувати електрику, вироблену на віддалених вугільних ТЕС, або жити на прив’язі біля заправної станції.
Про перспективи електроенергетики
Електроенергетика стане прямим постачальником послуг останньої інстанції (споживача), як наприклад, поштова служба або телефонна компанія фіксованого зв’язку. Деякі люди все ще будуть їздити на автомобілях двигуном внутрішнього згоряння, але цей вид транспорту буде сприйматися суспільством негативно, приблизно, як стара шкапа, залишає за собою купи екскрементів, шкутильгаючи за 5-й авеню в Нью-Йорку (одна з найбільш відомих, респектабельних і найдорожчих вулиць у світі). Бензинові автомобілі стануть менш зручними, так як бензозаправки зникнуть або перепрофілюються у зарядні станції для електромобілів.
Нафта залишиться затребуваною, але лише для деяких галузей, таких як виробництво пластику і реактивного палива, наприклад. Внаслідок розвитку можливостей віртуальної реальності потреба в ділових поїздках, можливо, відпаде, значно скоротиться потреба в послугах авіакомпаній. З падінням попиту знизяться і ціни на нафту, буріння нових свердловин стане збитковим бізнесом. Незабаром кількість вуглецю в повітрі, який раніше изрыгали наші транспортні засоби, має радикально скоротитися. Виглядає надуманим і надто утопічно? Всі актуальні тренди вказують на такий результат, ймовірно, навіть раніше, ніж ви припускаєте.
Розвиток технологій сонячних панелей на дахах будинків визначається траєкторією, аналогічної закону Мура, згідно з яким, комп’ютери стають в два рази потужніший за ту ж ціну кожні 18 місяців протягом кількох десятиліть. Вартість сонячних батарей, починаючи з 1980-х років, впала на 95%, у той час як ККД стрімко зростає. Завдяки сучасним технологіям, сонячні батареї, займають всього 0,6% суші, можуть виробляти електрику, необхідну для всієї території США.
Прорив Tesla
Між тим, коли Tesla представила свій перший спорткар 8 років тому, повністю електричний автомобіль здавався метою, недосяжною більш ніж зручні туфлі на високій шпильці. Але коли Тесла початку в березні прийом замовлень на седан Model 3, на нього підписалися 1,5 мільйона покупців протягом першого тижня. Тепер же, як підтверджує генеральний директор компанії General Motors Мері Барра (Mary Barra), майже кожна велика автомобілебудівна компанія робить ставку на парк електричних автотранспортних засобів.
Домашні акумулятори для життєзабезпечення стануть надзвичайно важливими, даючи грунтовний фундамент для подальшого розвитку. Маск планує вкласти у відкриття Tesla Gigafactory в Неваді 5 мільярдів доларів, і вперше батареї гігантської ємності для автомобілів і домашнього користування будуть проводитися у величезних масштабах. При цьому в Tesla відзначають, що вартість акумулятора повинна знизитися не менше ніж на 70 відсотків.
І ось тут Ілон Маск і його «Генеральний план, частина друга» починають діяти. Маск писав про це ще в липні, зазначивши, що виробництво як ніколи затребуваних електромобілів ніколи не було кінцевою метою Tesla. Компанія створила модель актуального модного електромобіля. Це стало відправною точкою для припинення нафтової залежності. «Сенс всього цього в тому, щоб прискорити прихід до екологічно чистої енергетики, так що ми зможемо заглянути в далеке майбутнє і побачити, що життя як і раніше прекрасна», — спрогнозував Маск.
Автомобілі Tesla
Автомобілі Tesla стануть частиною сталої енергетичної системи. Система це – сонячні панелі, батареї, загальне програмне забезпечення для управління пристроями та ведення справ по мережі. “Одне загальне пристрій управління, один контракт на обслуговування, один додаток для телефону”, — продовжив представляти Маск.
Ще одним фактором зміни стане перетворення односторонніх електромереж в мережі двостороннього обміну. Деякі стартапи та взагалі сонячна енергетика, такі як Gridco Systems і Varentec вже розробляють подібну технологію. Чим більше людей встановлюють сонячні батареї, тим більше падає попит на традиційні електростанції, тим швидше буде скорочуватися промислове виробництво електроенергії. Велика ймовірність, що комунальні платежі будуть приймати утиліти «інтелектуальних електромереж». Наприклад, кабельне телебачення, переналаштоване з одностороннього мовлення на лінії з двосторонніми широкосмуговими системами, такими ж революційними, яким став інтернет в 1990-і роки.
Сонячна енергетика вказує шлях
Ілон Маск вважає, що для створення повноцінної системи, угода з SolarCity має сенс, навіть якщо інші виступають проти неї. Заснована в 2006 р., SolarCity є найбільшою компанією з виробництва сонячних батарей в США. Вона росте як на дріжджах протягом багатьох років, і до 2015 р. зростання клієнтської бази склав 12000 споживачів в місяць, а вартість перевищила 6 мільярдів доларів. Зараз справи у SolarCity йдуть гірше, за інформацією Bloomberg, втрати в останньому кварталі, можливо, склали 200 мільйонів доларів. Але цей дефіцит має мало спільного з сонячними технологіями, проблема криється в заполітизованих рішеннях держрегулювання.
Наприклад, на початку цього року, уряд Невади захистив комунальні підприємства шляхом встановлення правил, згідно з якими виробництво сонячної електроенергії стало невигідним варіантом для домовласників. Ринок вичерпався, SolarCity скоротила штат і звільнила 550 осіб, а її прибуток постраждав.
Ілон Маск засвоїв важливий урок за роки існування Tesla: він не повинен змінювати все сам — йому достатньо просто вказати шлях іншим. У Маска немає необхідності знищувати конкурентів-автомобілебудівників. Його роль у тому, щоб вклинитися в їх ряди, змусити побачити в електромобілях омолоджуючий галузь продукт — і змусити ворушитися і наздоганяти Tesla, поки та не пронеслася повз на реактивній швидкості. Результат: весь автопром вдосконалюється.
Що ж стосується скептиків. Хіба ви не бачите,— особливо ви, псевдо аналітики з Уолл-Стріт, — що він робить зараз те ж саме з енергетичними ресурсами? Це, звичайно, здорово, що політики підписують договори про зміну клімату, але енергетична революція відбудеться завдяки не бюрократам, а підприємцям і новим технологіям. На даний момент, Елон Маск єдиний, хто зміг набратися нахабства вказати нам шлях. Це сенс його життя. Хочеться вірити, що це спрацює. Спостерігати за прогресом з боку – не найправильніше рішення.