Монтаж сонячних електростанцій на плоских і похилих дахах: відмінності, особливості

Монтаж сонячних електростанцій на плоских і похилих дахах: відмінності, особливості

За останнє десятиліття сонячні батареї в контексті їх установки на дахах приватних домоволодінь пройшли довгий шлях від чогось екзотичного, надзвичайного до простої буденності, яка зустрічається не так вже й рідко. Хоча в інших сферах, наприклад, в космонавтиці застосування технології монтажу сонячних електростанцій було досить звичним явищем ще в середині ХХ століття. Але потроху сонячні електростанції стали досить буденним явищем і практичним джерелом доходу їх власників і в Україні.

монтаж, конструкції, дах, сонячні електростанції
Конструкції під монтаж сонячних батарей на дахах

Сонячні батареї – дуже ефективне альтернативне джерело енергії, актуальність застосування якого лише зростає в зв’язку з обмеженістю вичерпних природних ресурсів і негативним впливом їх застосування на навколишнє середовище. Особливо широко сонячні електростанції застосовуються в південних регіонах, де активність сонця вище, а кількість ясних сонячних днів в році значно більше.

Як влаштована сонячна електростанція

Основу даної системи складає напівпровідниковий фотогенератор, що перетворює енергію від сонячних променів в електричний струм. Потім перетворює його в змінний і передає в мережу для забезпечення роботи електроприладів.

Через зміну часу доби освітлення панелей не рівномірно, а в хмарні, похмурі дні – ще й недостатнє. Саме тому будь-яку сонячну електростанцію має сенс комплектувати акумуляторами, які будуть накопичувати і зберігати надлишок отриманої енергії і віддавати її тоді, коли це необхідно.

Особливості монтажу сонячної електростанції на плоскому і похилому даху

Існує два способи установки сонячної електростанції на дах приватного будинку:

• повна заміна покрівельного матеріалу сонячними панелями
• часткова заміна покрівлі панелями

сонячні електростанціі, дах, конструкціі
Мобільні конструкції для сонячних батарей

Тип конструкції, оптимальний в тому чи іншому випадку, залежить ще й від того, на який дах будуть встановлюватися сонячні панелі. Їх монтаж здійснюється за допомогою спеціальних кріпильних-поворотних конструкцій з автоматичною системою стеження за сонцем. Це забезпечує орієнтацію на сонці таким чином, щоб промені постійно падали на поверхню під кутом 90 градусів, а також надійну фіксацію на тому чи іншому типі поверхні.

Але, оскільки така система досить дорога, більшість користувачів вважають за краще стаціонарні сонячні електростанції, кілька жертвуючи продуктивністю.
Оптимальний кут нахилу стаціонарних сонячних панелей визначається самостійно, розраховуючись за певною формулою, залежною від широти місцевості. Якщо широта менше 25 градусів, її числове значення необхідно помножити на 0,87, а якщо від 25 до 50 градусі – на 0,76 плюс 3,1.

Монтаж сонячної електростанції на плоский дах

Монтаж сонячної електростанції на плоский дах передбачає використання конструкції на основі алюмінієвого профілю з опорними елементами. Панелі монтуються в один або кілька ярусів, орієнтуючись в одній з площин, підводячись над поверхнею даху на відстань 3-5 сантиметрів. Це дуже важливо не тільки для того, щоб промені сонця падали під певним кутом, але і для того, щоб залишалася можливість циркуляції повітря.

Варто розуміти, що якщо мова йде про плоский дах, то, швидше за все, це висотний багатоквартирний будинок. Установка сонячної електростанції в такому випадку обійдеться дорожче, але буде сприяти поступовому переходу будинку в часткову або повну енергонезалежність, переваги якої згодом відчують всі мешканці. Тому рішення повинно прийматися колективно. Монтаж і обслуговування сонячних панелей на плоскому даху набагато простіше, ніж на похилій.

У приватних будинках набагато частіше зустрічаються похилі дахи, монтаж сонячних панелей на які здійснюється на алюмінієвий профіль, що кріпиться на опорі покрівлі. Кріплення повинно бути надійним і максимально стійким до впливу зовнішніх факторів. Більш дорогим, але і набагато більш ефективним, як ми вже згадували трохи вище, є кріплення панелей на систему, автоматично визначає положення сонця і регулюючи кут нахилу.

Важливі правила:

  • на похилому даху, кут якого не перевищує 40 градусів, монтаж сонячних панелей здійснюється на попередньо зафіксовану рамну конструкцію
  • на плоский дах попередній монтаж каркаса обов’язковий
  • варіантом автономної установки сонячної електростанції, яка обслуговує одну квартиру, може стати монтаж на балконі або лоджії (на зовнішній стороні або даху)
  • набагато рідше для автономного обслуговування однієї квартири в багатоповерхівці сонячні панелі встановлюють на стіну, оскільки попередній монтаж каркаса до стіни досить проблематичний, але такий варіант теж можливий

Незалежно від того, на який дах встановлюються панелі сонячної електростанції, попередньо необхідно розрахувати, яке максимальне навантаження здатний витримати дах. При цьому до ваги самих сонячних панелей необхідно додавати вагу того, що періодично (сніг взимку) або постійно (антени, труби, інші комунікації) буде на ньому.

Сонячні електростанції, монтаж на плоских і похилих дахах: «за» і «проти»

Переваги установки сонячних електростанцій для житлових будинків очевидні і незаперечні:

  • енергія сонця нескінченна і невичерпна
  • екологічно чистий, не заподіює шкоди навколишньому середовищу джерело енергії
  • немає викиду парникових газів, які стали причиною однієї з найбільш гострих проблем сучасності – «глобального потепління»

Але у кожної медалі завжди є дві сторони, і цей випадок – не виняток. Перш, ніж зважитися на покупку та установку сонячної електростанції, необхідно все ретельно зважити, і справа тут не тільки в дорожнечі пристрою і його нескорой окупності. Крім цього, безумовно важливого фактора, варто врахувати ще ось що:

  • місце розташування будівлі
  • сонячна активність в регіоні
  • вартість
  • подальше обслуговування сонячних батарей (наскільки воно виявиться простим і доступним)